Relacja z XLI zjazdu PTOiTr

1 października 2016

W dniach 22-24 września w Lublinie odbył się XLI zjazd Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego.

Na 6 salach wykładowych w panelach tematycznych przedstawiane i dyskutowane były doniesienia z Polski jak i ze świata z zakresu Ortopedii.

W czasie zjazdu, dla osób chętnych, zaplanowane były warsztaty na preparatach nieutrwalonych i sztucznych kościach, na których można było szlifować swoje umiejętności operatora.

Bardzo ciekawym blokiem tematycznym był blok poświęcony tematyce stawu kolanowego i uszkodzeniom chrząstki stawowej. W obecnej erze popularyzacji sportu i aktywnego spędzania czasu coraz częściej młodzi pacjenci borykają się z dolegliwościami bólowymi stawów kolanowych. Na pomoc przychodzą im coraz bardziej zaawansowane metody leczenia schorzeń chrząstki stawowej – membrany, przeszczepy chondrocytów, implanty, protezy połowicze.

Ciekawy okazał się również blok poświęcony terapii osoczem bogato płytkowym (PRP), który wg wielu ośrodków i badań bardzo dobrze sprawdza się i pomaga w leczeniu entezopatii.

Wybiegając w przyszłość, dwa ośrodki z Polski przedstawiły ciekawy i innowacyjny sposób przygotowania się zespołu operacyjnego do poważnych operacji na kościach – na podstawie skanów TK 3D i przy zastosowaniu drukarki 3D tworzono model kości, bądź złamania wieloodłamowego. Dzięki takim modelom operator może na spokojnie przeanalizować wszelkie trudności i komplikacje czekającej go operacji – ma to duży wpływ na przebieg i powodzenie zabiegu.

Podsumowując, po raz kolejny zjazd PTOiTr okazał się być cenną szansą nabycia nowej wiedzy i doświadczenia, a tym samym z pewnością zaliczyć należy go do udanych.