Najczęstsze urazy na stoku narciarskim

22 stycznia 2017

Sezon narciarki rozpoczął się na całego… a wraz z nim na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych w kurortach narciarskich niestety rozpoczął się także sezon na urazy narciarskie. Wraz ze wzrostem liczby miejsc, w których możemy w pełni korzystać z uroków białego szaleństwa, rośnie rownież liczba narciarzy, którzy w większości przypadków są ekstremalną wersją weekendowych wojowników, dla których wstanie od biurka po 11 miesiącach i rozpoczęcie szusowania na stoku często kończy się tragicznie.
Przygotowania do sezonu narciarskiego powinniśmy rozpocząć z wyprzedzeniem. Długość oraz charakter przygotowania uzależniony jest od wieku, trybu życia oraz charakteru uprawianej dyscypliny. W obecnych czasach w każdym mieście istnieją kluby fitness, w których możemy przygotować się w sposób bezpieczny do sezonu pod okiem trenera. Przygotowanie powinno być nastawione na wzmocnienie i uelastycznienie mięśni, ścięgien i więzadeł.

Urazy na stoku są uzależnione od dyscypliny jaką uprawimy. Do najczęstszych urazów na nartach zaliczamy urazy kolan, ramion, głowy oraz nadgarstków. W snowboardzie najczęstszymi urazami są urazy nadgkratków, ramion, głowy, kolan.

Różnice w urazowości kolan narty vs snowboard wynikają z charakterystyki sprzętu. Buty narciarskie są wysokie i sztywne (mocno trzymają staw skokowy) i wszelkiego rodzaju siły skrętne, koślawiące skupiają się na okolicy stawu kolanowego. W snowboardzie natomiast obie nogi  są połączone deską, przez co kolana nie są narażone na działanie tego typu sił – częściej za to dochodzi do stłuczeń kolan.

Do najczęstszych urazów kolan zaliczmy uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego, więzadła pobocznego piszczelowego, łąkotki przyśrodkowej. Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego powoduje niestabilność stawu triada-1kolanowego i jest wskazaniem do leczenia operacyjnego – rekonstrukcja więzadła.

 

 

 

Uszkodzenie barków są następnymi po kolanach urazami narciarskimi. Do urazu może dojść na drodze różnych mechanizmów:

  • bezpośredni upadek na bark
  • upadek na wyprostowaną rękę
  • upadek na wyprostowaną rękę z rotacją.

Najczęściej mamy do czynienia z uszkodzeniem więzozrostu barkowo – obojczykowego, złamaniem obojczyka oraz uszkodzeniami stożka rotatorów i obrąbka stawowego.

Snowbordziści najbardziej narażeni są na urazy nadgarstków, ze względu na częste upadki na ręce i próby podparcia się w ratunku przed upadkiem. Do typowych następstw takich upadków zaliczamy złamania końca dalszego kości promieniowej, izolowane złamanie kości łódeczkowatej, uszkodzenie ścięgien i więzadeł.

„Kciuk narciarza” – jest to określenie uszkodzenia łokciowego więzadła pobocznego stawu śródręczno – paliczkowego kciuka. Do tego uszkodzenia dochodzi najczęściej na skutek urazu, który powoduje jego nadmierneKciuk narciarza odgięcie od ręki, np. upadek na wyprostowaną rękę, wypadek na stoku przy trzymaniu kijka narciarskiego lub przy chodzeniu z kijkami do nordic walking lub mocne trzymanie kierownicy w trakcie stłuczki samochodowe. Więcej o tym urazie w osobnym artykule.

Spędzanie wolnego czasu aktywnie na świeżym powietrzu napewno pozytywnie
wpływa na nasz organizm. Aby w pełni cieszyć się z udanego urlopu zadbajmy o to wcześniej. Dobre przygotowanie do sezonu narciarskiego to podstawa. Nie bądźmy weekendowymi wojownikami i wygospodarujmy trochę czasu w tygodniu na aktywne przygotowanie się nie tylko do sezonu narciarskiego.

Wiele poważnych urazów narciarskich wymaga często leczenia operacyjnego, a następnie rehabilitacji celem powrotu funkcji. Wszelkiego rodzaju naciągnięcia, częściowe uszkodzenia więzadeł, mięśni i ścięgien oraz przyspieszenie gojenia po operacjach rekonstrukcyjnych możemy leczyć osoczem bogatopłytkowym (PRP, o którym więcej przeczytacie w moim poprzednim artykule) oraz  rehabilitacją.

Życzę udanego i bezpiecznego sezonu!